وبلاگ مایکروسافت
نقد و بررسی بازی و نرم افزار

نقد و بررسی بازی The GodFather

نام بازی:The Godfather
ناشر: Electronic Arts
طرح و سازنده: Electronic Arts
ژانر بازی : اکشن _ ماجرایی _ سوم شخص
تاریخ انتشار: پاییز ۲۰۰۵ میلادی

آیا تا به حال فکر کرده اید که برای بازیهایی مانند GTA یا مافیا یک رقیب جدید پیدا شود؟ شاید تا کنون چنین بوده و بسیاری حتی به مافیا ۲ یا دنبال GTA به عنوان تنها رقبای این بازی ها فکر می کرده اند

اما دیگر چنین نخواهد بود و وقت آن رسیده که دوستداران بازی های این سبک ذائقه خود را تغییر داده و آماده رویارویی با بهترین و با شکوه ترین بازی این سبک یعنی THE Godfather شوند. این بار کمپانی EA تمام زحمت ساخت بازی وانتشار آن را روانه بازار نماید.

در این بازی دیگر با یک داستان غریبه مواجه نیستید بلکه با یک بازسازی رایانه ای از یکی از بزرگترین باشکوه ترین و به یاد ماندنی ترین فیلم های تاریخ سیما یعنی پدر خوانده ساخته کارگردان شهیر هالیوود یعنی فرانسیس فورد کاپولا مواجه خواهید شد و با ماجراهای دون کورلئونه که نقش او را مارلو براندو بازی می کرد

و خانواده مافیایی اش در شهر نیویورک جنایت زده دهه ۳۰ همراه خواهید شد و در محیطی زیبا و عین واقعیت با آنها همراه خواهید شد تا ماموریت های گوناگون هود را به انجام برسانید و به ماجرا های شوم و پلید خود در تحقق اهداف خانواده و تسلط کامل بر دشمنان و بد خواهان خانواده دست پیدا کنید و لیاقت خود را ثابت کنید.

قبل از هر چیز این بازی به زیباترین شکل ممکن یادآور فیلم اصلی خواهد بود. کاراکترها همانهایی هستند که در فیلم دیده بودید بخصوص مارلو براندو که به زیباترین شکل ممکن صورت و قیافه او در نقش دون کورلئونه بازسازی شده است و شاید اگر زنده می ماند از قیافه اصلی او در فیلم نیز پیشی می گفت.

هوش مصنوعی به کار رفته در کاراکترهای این بازی بسیار طبیعی تر و پیشرفته تر از مافیا ۱ طراحی شده است و گاهی اوقات ممکن است که مجبور شوید تا برای جلوگیری از اصابت گلوله های دشمنان یا فرار از آنها در هنگام تعقیب و گریز حتی دو یا سه خیابان را به طور کامل پشت سر بگذارید و در یکی از کوچه و پس کوچه های شهر مخفی شوید.

همانطور که گفتم شکل ظاهری و حرکات کاراکتر های موچود در بازی به راستی شاهکار هایی به تمام معنا می باشند و شخصیتهای مختلف بازی ادعا می کنند که برای برای خلق کاراکتر ها و شخصیتهای مختلف بازی از بهترین ابزار ممکن در تکنولوژی Motion Capture استفاده کرده اند و صدها بار فریم به فریم و صحنه به صحنه فیلم های سه گانه پدر خوانده را از نظر گذرانده اند.

در ابتدای بازی شما می توانید شخصیت مورد نظر خود را انتخاب کرده و و قیافه وشکل ظاهری او را به دلخواه خود طراحی کرده و بسازید. در واقع کمپانی EA در قراردادن این قابلیت در بازی از همان تکنولوژی به کار رفته در بازیهای قبلی خود مانند Tiger Woods PGA Tour و FIFA استفاده کرده است

که زیبایی خاصی به بازی بخشیده. سپس کاراکتر شما در خدمت پدر خوانده قرار خواهد گرفت و ماموریت های گوناگون خود را که پر از ماجراهای مافیایی گوناکون وجذاب هستند آغازخواهید کرد.

اما مهمترین و شاید دوست داشتنی ترین قسمت کار اتومبیلها و رانندگی با آنها خواهد بود بی شک به بازی اکشن مانند مافیا۱ بیشتر به خاطر پرداختن بجا و فراوان از شبیه سازی اتومبیل ها و رانندگی با آنها توانست طرفداران بی شماری را در سراسر دنیا برای خود گرد آورد و هنوز هم بسیاری از افراد شیوه پرداختن به این مقاله در آن بازی را بی نظیر و بی رقیب می دانند اما واقعیت این است که دیگر باید قبول کرد که سازندگان بازی THE Godfather این معیار ها را پشت سر خواهد گذاشت.

در حقیقت EA در همه قسمتهای این اثر بلند پروازانه و جاه طلبانه عمل کرده است و قصد دارد تا هیچ حرف و حدیثی در این زمینه باقی نماند. تقریبا تمامی اتومبیل های شیک و با شکل خاص خود که در آمریکا آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت در این بازی و رعایت ریزترین و دقیق ترین جزئیات رعایت شده و دارای خصوصیات و ویژگیهای حقیقی همان اتومبیل های واقعی آن دوران می باشند.

یکی از مواردی که در حین بازی رعایت شده سرعت بسیار خوب و جالب این اتومبیل ها می باشد. همانطور که می دانید در بازیهای قبلی مانند مافیا۱ به دلیل این که سازندگان بازی مجبور بودند تا شکل واقعی اتومبیل ها و خصوصیات آنها را دقیقا همان گونه که در آن دوران بودند را رعایت کرده باشند.

معمولا ناچار بودند تا سرعت واقعی آنها را نیز دربازی قرار دهند. متاسفانه این مسئله باعث می شد تا سرعت اتومبیل ها به شدت پایین آمده و کنترل آنها نیز بسیار مشکل می شد. EA ادعا می کند که توانسته تا در بازی The Godfather این مشکل را بر طرف کند به این صورت که در ابتدا که یک اتومبیل را به دست می آورید

دارای یک توانایی ها و قابلیت های پیش فرض خود بازی می باشد. اما هر چه در مراحل بازی جلوتر می روید . ماموریت های گوناگون و بیشتری را به انجام می رساند بر امتیازات شما افزوده می شود. در چنین مواقعی شما می توانید به مکان های خاصی از شهر که بر روی نقشه مشخص شده اند رفته و اتومبیل خود را به دست افرادی که در این مکان ها و تعمیرگاه ها به اتومبیل ها رنگ و شکل می دهند بسپارید تا در ازای پولی که از راه انجام ماموریت های خود به دست آورده اید اتومبیل شما را به تقویت کننده سرعت موتور رینگ ها و لاستیک های جدید رنگ بدنه زیباتر و دیگر مواردی از این قبیل مجهز کنند.

هر چه امتیازات و پول بیشتری داشته باشید اتومبیل شما سریعتر و زیباتر خواهد شد تا جایی که دیگر هیچکدام از دیگر اتومبیل های دشمنان شما نمی توانند به گرد شما برسند و تبدیل به تک تاز جاده های شهر نیو یورک دهه ۳۰ و ۴۰ خواهید شد.

ولی گذشته از همه این موارد و با توجه به این سبک اصلی این بازی اکشن خواهد بود. اسلحه ها نیز در انجام ماموریت ها نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. اسلحه ها نیز در این بازی طراحی شده اند که از نظر شکل ظاهری حتی بهتر از بازی مکس پین در داستان کاراکتر تحت کنترل شما واضح و مشخص هستند و شکل ظاهری آنها دارای بهترین طراحی ممکن در میان متای بازی ها خواهند بود. فراوانی اسلحه ها در این بازی بسیار زیاد است و شما فرصت دارید

تا از بیش از بیست نوع اسلحه و تفنگ مدرن آن دوران که فیلم های گانگستر تنها را زیاد دیده اید و همچنین شباهت زیادی به اسلحه های موجود در بازیهای اکشن با موضوع جنگ جهانی دوم از قبیل مدال افتخار یا کال اف دی اوتی دارند استفاده کنید.

البته بدست آوردن این اسلحه ها نیز بستگی به امتیازات وپول های شما خواهد داشت و هر کدام دارای قیمت خاصی هستند، مانند بازی GTA در اینجا نیز در نقاط مختلفی از شهر فروشگاه هایی وجود دارند که می توان اسلحه مورد نظر خود را از آنها خریداری کنید و در ماموریت های خود از آنها استفاده کنید و در این فروشگاه ها موجود خواهد بود و مثلا می توانید برای کم دردسر کردن ماموریت های خود برای هفت تیر یا تپانچه خود صدا خفه کن یا برای تفنگ دوربین دار انواع دوربین های کار آمد را تهیه کنید.

به نظر می رسد که ارزش این همه زحمت را داشته که EA اینقدر سر کیسه را شل کرده است. بشنوید در مورد محیط سازی بازی که در نوع خود یک شاهکار به تمام معنا می باشد، حتی GTA و مافیا نمی توانند به پای آن برسند. سازندگان بازی ادعا می کنند که برای خلق یک ماکت سه بعدی از شهر نیویورک آن دوران حتی به سراغ افراد سال خورده و باقیمانده از آن دوران رفتند. از تمام جزئیات و ریزه کاری ها طراحی کردند که بر روی یک میز با ابعاد بسیار زیاد جای می گرفت، سپس مانیماتور و متخصصین رایانه با استفاده از پیشرفته ترین نرم افزار های انیمیشنی و معماری این ماکت را وارد رایانه نمودند و شبیه سازی کاملی از شهر را به وجود آوردند.

گرافیک :

بازی پدرخوانده تقریبا رقیب بازی مانندgtaبود که ان بازی یکی از تاریخی ترین بازی ها شد ولی در سبک زندگی امروزی ولی این بازی در سبک قدیمی یکتا است چون که لباس پوشیدن ان ها قدیمی است طرز فکر و ابزار بازی و حتی موی سر ان ها که نشان میدهد روی گرافیک و طبیعی بودن بازی کار شده است.

اگر کسی این بازی را در سال ۲۰۰۶ بازی میکرد میگفت عجب گرافیکی چون در سال خودش اول بود.البته بازی اشکالات گرافیکی زیادی هم دارد مثل بودن چرخ ماشین ها در زمین و یا عبور از ادمها و……….

هوش مصنوعی: هوش مصنوعی چیزی است که سازندگان به خوبی روی ان کار کرده اند زیرا اگر تجربه این بازی را داشته باشید میفهمید وقتی که دشمنان در تعقیب شما هستند و شما به محل تجمع افراد پدرخوانده بروید سریعا دوستانتان به طرف آن ها شلیک میکنند.ویا توی بازی زمانی که دارید از جلوی دشمنانتان عبور میکنید آن ها حالت هجومی به خود میگیرند و اگر درجات شما بالا باشد به شما حمله میکنند.

هوش مصنوعی چیزی است که روی مردم عادی شهرهم بخوبی کار شده است اگر بهشان برخورد کنین عکس العمل نشان میدهند و کنایه می اندازند.

باج گیری<>رشوه دادن

در بازی شما میتوانید کارهای جالبی انجام دهید مانند این که باج بگیرید و حتی رشوه بدهید بله این دوکار امکان پذیر است در بعضی از مراحل پلیس جلوی شما را میگیرد شما برای ازادی از دست پلیس مجبوری به ان باج یا رشوه بدهی.یا بعضی از جاها باید شخصی را کتک بزنید و از ان پول بگیرید که به این کار باج گیری میگویند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.